S kojom lakoćom čovjek drugom čovjeku može postati utočište uz zrno empatije i mogućnost prepoznavanja duhovnog odjeka potrebe u tuđem naličju svjedoči gotovo nestvarna priča koja je pokrenuta iz čisto humanih razloga neočekivano prerasla u poduzetnički projekt. Da su uvijek najljepši opipljivi oblici nade potvrdila je Vesna Dumančić, profesorica strukovnih predmeta, u Obrtničkoj školi Požega, koja je u zajedništvu s učenicima te uz potporu školskog kolektiva realizirala projekt izrade marama i turbana za onkološke bolesnike Opće županijske bolnice Požega.

Bilo je kasno ljetno predvečerje kada su se dvije poznanice, svaka u svojoj boli, susrele na groblju. U usputnom razgovoru, starija žena, već vidno obuzeta teretom zloćudne bolesti, požalila se Vesni Dumančić, kako unatoč silnim naporima, u cijeloj Požegi ne može pronaći maramu. Ne bitno koje boje i dezena. Jednu sasvim običnu maramu kako uslijed nesnosnih ljetnih vrućina ne bi morala nositi tešku, sintetičku periku. Upravo ta tiha žalba koja se gotovo nečujno skotrljala s usana, zvučeći više kao vapaj nemoći, potaknula je profesoricu Dumančić da odmah nakon povratka kući sašije toliko traženu maramu i daruje je oboljeloj ženi.

-U tom trenutku shvatila sam koliko ti ljudi u bolesti ostaju sami. Bez obzira imali obitelj ili ne. I ja sam se zaista mogla osjetiti njezinu bol, poistovjetite s njom- opisat će Vesna Dumančić taj sudbonosni trenutak.

Trenutak koji je sve preokrenuo i od humanitarnog projekta postao dobro zamišljen i razrađen poslovni plan, bez stvarne namjere da to postane.

-Već na prvom školskom aktivu predstavila sam ideju koju je prihvatila cijela zbornica. U početku najveći problem bio je pronaći sredstva za materijal. Tu sam opet, vođena nekom Božjom providnošću, pronašla tvrtku Plinacro, poznatu po sponzoriranju sličnih projekata i poslala im e-mail. Nakon kraćeg čekanja dobila sam potvrdan odgovor. U realizaciju sam krenula uz pomoć kolegice Marice Kosine, suradnice u nastavi, u školskoj tekstilnoj radionici, koja je zajedno s učenicima modele krojila i šivala. Također, sam poslala e-mail i Općoj županijskoj bolnici Požega, koja je rado prihvatila naš prijedlog. Tada smo na opće zadovoljstvo svih donirali 120 modela sanitetskih marama i turbana našoj Bolnici- pojasnila je Dumančić.

-Moj cilj je bio prenijeti učenicima neku empatiju o oboljelom čovjeku i spoznaju da i  oni u okviru svog zanimanja, modni tehničar i krojač, mogu puno pomoći- govori Vesna Dumančić, koja je uspjela materijalizirati nadu toliko potrebnu današnjem čovjeku.

Svojim humanitarnim projektom ne samo da je osvijestila ljekovitost pomaganja drugima, nego je u nastavni proces, potpuno nesvjesno, uspjela integrirati poduzetnički način razmišljanja, istodobno kod učenika razvijajući i neke druge osobine, toliko tražene na tržištu rada, poput kreativnosti i samopouzdanja. I povrh svega uspjela je vlastitim primjerom pokazati kako razviti i realizirati ideju, uz odličnu suradnju s lokalnom zajednicom, čime je zapravo pokrenula neprekinuti lanaca dobrote.

-Ove godine  pozvao me  prim. dr. sc. Nikola Gotovac ispred  Županijske lige za borbu protiv raka da ponovno izrađujemo modele marama  i turbana  .

Ove godine više  nismo bili u mogućnosti  izrađivati  u našoj radionici Obrtničke škole, ali  ponuda  gosp. Gotovca  bila je u drugom pravcu. On nam  je ponudio da izrađujemo   te modele , a Liga bi nam za to  dala određenu  financijsku  naknadu, koje bi potom  Liga donirala potrebitim pacijentima  Opće županijske bolnice Požega .

-Budući da je  moja radna  kolegica  Marica Kosina, koja je bila glavna nositeljica  u praktičnoj izradi  ovih modela tijekom Projekta, ove školske godine  otišla u zasluženu mirovinu, prijedlog dr. Gotovca  bio je da ona ukoliko može i želi  sada  izrađuje  marame i turbane. Marica  ideju  prihvaća  ,dogovaramo detalje o količini  , modelima i isporuci istih  s predsjednicom Lige dr. med.  Jasminom Kovačević, naručujemo materijal – pamučne popeline i pamučna   jersey pletiva te se  moja  humanitarna  ideja o pomoći našim pacijentima  nastavlja  i ove godine-  pojašnjava Dumančić.

Tako je Obrtnička škola već u ožujku Županijskoj ligi za borbu protiv raka predala 30 marama i 20 turbana, dok bi preostali dio pošiljke- još 50 modela, trebao biti izrađen do konca listopada.

 

-Nadam se da je  taj mali znak  brige bar na trenutak pomogao oboljelima , a naše  učenike potaknuo na empatiju prema  oboljelima ,naučili su opet  kako je njihovo zanimanje  važno i kreativno , a  sada potvrđujemo s ovom suradnjom da je i  korisno.

Nastavak  moga  Projekta   posredstvom  Županijske lige protiv raka Požega, samo mi je potvrda  da se Bog ne da natkriliti našom dobrotom, on daje stostruko više nego što smo mi dali .  U latinskom stoji: consalamini. Budi uz onog koji je sam sa svojom žalošću. Podijeli s njime njegovu tugu. Tada će se ona preobraziti- zaključila je prof. Dumančić za kraj.

(FOTO: K.Š./Ustupljene fotografije)