Ivanka Leko inače prva i jedina požeška doula  14. rujna organizirat besplatnu  radionicu pripreme za porođaj, dojenje i majčinstvo.  Doula je educirana osoba koja ženi pruža informativnu, fizičku i emocionalnu potporu prije, za vrijeme i nakon porođaja pa je shodno tome i na temelju svog već sada dugogodišnjeg iskustva Ivanka odlučila pripomoći budućim majkama u najljepšoj fazi njihova života.

-S obzirom na to da djelujem kao doula oko 4 godine imam već iza sebe slične projekte, pa ideja baš i  nije nova. Ovaj put ključan je bio susret i razgovor sa gđom Jelenom Markanjević iz HLF Beauty Wellness-a, koja u sklopu svog centra već nudi prenatal i postpartum program za žene te smo brzo pronašle zajednički jezik i dogovorile suradnju. Ovim putem joj zahvaljujem na ustupljenom prostoru. Moja motivacija je uvijek ista – pružiti ženama informacije kroz perspektivu nešto drugačiju od one na koju su uobičajeno navikle- kazala je Ivana Leko na temu same ideje održavanje jedne ovakve radionice.

Umirujući prostor HLF Beauty Wellnessa-a poslužit će tako kao odličan ambijent za radionicu koja zasebno obrađuje tri tematski različite, a bitne teme: porođaj, dojenje i majčinstvo.

Kako teku pripreme za porođaj te kako se što bolje pripremiti za njega  neka su od pitanja  na koja će brojne majke moći dobiti tražene odgovore.

-Kako će se žena pripremati jako je individualno, ovisi od žene do žene, o karakteru, o iskustvu/neiskustvu, o prethodnom pozitivno/negativnom porođajnom iskustvu.. Tako da ne možemo  govoriti o nekom standardnom postupku.

Porođaj, osim što je fiziološki događaj, itekako ima svoju emocionalnu, pa i duhovnu dimenziju. I za majku i  za dijete naravno. Skup tih emocija i unutrašnjih doživljaja koje će majka ponijeti sa svog porođaja i doživotno nositi u svom sjećanju nazivamo porođajno iskustvo. Porođajno iskustvo je ono što i kako je majka doživjela, a ne ono što se realno dogodilo. Zašto nam je važno porođajno iskustvo? Majka koja svoje porođajno iskustvo doživljava pozitivno osjeća da je odradila dobar posao, itekako joj raste samopouzdanje, puno lakše se povezuje sa svojom bebom i odgovara na njezine potrebe. Loše ili možda traumatično iskustvo svakako je teža startna pozicija za hvatanje u koštac sa izazovima koje nose prvi dani majčinstva. Ništa, naravno, ne može garantirati dobro porođajno iskustvo, ali dobra priprema i kvalitetna podrška svakako će povećati šanse.

Zato smatram da je priprema uz doulu idealna. Doula daje dovoljnu količinu informacija da žena razumije procese, ali pazi da ženu ne zatrpava informacijama jer je važno da se žena uči  oslanjati na onaj svoj unutrašnji majčinski osjećaj. Individualni pristup znači da će žena dobiti siguran prostor da izrazi sve svoje emocije i razmišljanja, te bezrezervnu podršku- pojašnjava Ivanka.

Na radionici će između ostaloga biti riječi i temi koja među ženama, a pogotovo mladim majkama izaziva brojne polemike. Radi se dakako o dojenju, o kojem svatko danas ima svoj stav.

-Važnost dojenja nije samo u tome što je to najidealnija hrana koju tijelo majke proizvede baš specijalno za taj trenutak za njezino dijete, već je priča puno dublja i šira. Dojenje utječe na mnoge druge procese vezane za razvoj djeteta i to su znanstveno dokazane činjenice. Od javno-zdravstvenog je interesa da dopru do svakog budućeg roditelja. Dojenje će idealno započeti unutar „zlatnog sata“, s tim da je naglasak na kontaktu majke i bebe kožom na kožu i puštanje bebe da spontano započne svoj put do dojke i prvi podoj. Preporuka Svjetske zdravstvene organizacije je dojenje djeteta dvije godine, a dalje prema željama majke i djeteta. Ne postoji krajnja granica dobi do koje dijete može dojiti, niti ima dokazanih ikakvih štetnih posljedica ni za majku, niti za dijete, dapače.

Kada je u pitanju dojenje niti za jednu majku ne bi trebalo biti relevantno ničije mišljenje, već ‘evidence based’ informacije s jedne strane i njezina informirana odluka, donešena s obzirom na ukupnost njezinih resursa i stanja u obitelji. Ja nikada majku ne savjetujem u smjeru dojiti ili ne, već me zanima njezina priča, pokušam se staviti u njezinu kožu i iz te pozicije pokušavam razumjeti.  U našoj kulturi majke se prečesto ocjenjuje i razmatra njezina odluka, u kojem god trenutku da je odlučila prekinuti dojenje, nakon nekoliko dana ili godina. To su preintimne stvari i odluke na koje je svaka majka osjetljiva, savjetovanjem u tom smjeru, a pogotovo netraženim savjetom prelazimo granicu pristojnosti.

Neka moja formula uspješnog dojenja mora sadržavati tri elementa: temeljna znanja na koji način funkcionira dojenje, vlastita upornost i podrška osobe na koju možeš računati u trenucima sumnje.

Suvremene preporuke za prehranu dojilja nemaju ograničenja u konzumaciji određene hrane.  Prehrana treba biti kvalitetna i raznovrsna. Dojenje crpi dosta energije, pa to nikako nije vrijeme za razmišljanje o dijeti. Treba svakako pripaziti i na dovoljan unos tekućine, te dovoljno sna i odmora- ističe požeška doula.

Uvijek inspirativna tema majčinstva zaokružit će nadolazeću radionicu na kojoj će Ivanka Leko govoriti o tranziciji žene u majku i svim majčinstva koja su danas aktualnija no ikad. Ujedno, bit će to jedinstvena prilika svim budućima majkama da u najljepše razdoblje svog života zakorače informirane, ohrabrene, podržane i osnažene

-Kada ja govorim o majčinstvu govorim o toj tranziciji žene u majku. Svaka prijelaz iz jedne životne faze u drugu je proces i ima svoje izazove. Ono što smatram da je nekako najveći izazov suvremenoj ženi jest prepuštanje prirodnim procesima i povjerenje u vlastito tijelo. Nakon poroda izazov je prihvatiti svoju novu ulogu, prihvatiti tu 24-satnu posvećenost drugom biću posve ovisnom o tebi. Uspostava dojenja koje dugoročno funkcionira čest je problem. Također, majke često imaju, zahvaljujući i društvenim mrežama, potpuno drugačiju percepciju suživota sa malim djetetom. Kada se nađemo u svoja četiri zida sa djetetom realnost može biti potpuno drugačija od onoga što smo očekivale. Izazov je i posložiti prioritete, otpustiti nepotrebno, urediti partnerski i obiteljski  (su)život nakon dolaska prinove. To je sve proces, teško da će se posložiti preko noći. Majka drugorotka je s druge strane na neki način „prerasla“ tu fazu, ona se često bori sa osjećajem krivnje da je potpuno posvećena mlađem djetetu, te da starije ne dobije mamu koliko bi trebalo.. To su sve teme i situacije za koje smo mi doule istrenirane na koji način majci pružati podršku, bilo emocionalnu, fizičku ili informativnu.

Izazovi majčinstva danas drugačiji su od onih u prošlosti, ali uvijek se vraćamo na one početne postavke: nije teško ukoliko se prepustiš mama-modu, a onda nije važno u kojem vremenu živiš-  poručuje Leko.

Radionica pripreme za porođaj, dojenje i majčinstvo, održat će se u HLF Beuaty Wellness-u, 14. rujna s početkom u 10 sati. Sve prijave i informacije dostupne su na : doulaivankaleko@gmail.com

(FOTO: Ustupljena fotografija)