Kritička percepcija žena u politici  koja je do sad najčešće bila uvjetovana patrijarhalnim društvenim svjetonazorima zadnjih godina počela se značajno mijenjati. Zahvaljujući svojem obrazovanju, i asertivnom iznošenju vlastitih stavova bez potreba za agresivnim nadmetanjem, žene su uspjele aktivnije participirati u političkom životu i time poboljšati svoj položaj. Dobar primjer navedenim tvrdnjama jest i Požeško-slavonska županija koja na odgovornim političkim funkcijama ima nekoliko žena. Slaže se s tim i Lara Mandić, odnedavna predsjednica Savjeta mladih Republike Hrvatske, s kojom smo kratko prokomentirale ulogu mladih i obrazovanih žena unutar društveno-političkog konteksta.

-Smatram da su zbog tradicionalnih društvenih normi i nekadašnjih čvrstih podjela na muške i ženske poslove ranije žene nailazile na puno veće prepreke prilikom ulaska u politiku. S vremenom se ta dinamika i predrasude mijenjaju i žene postaju ravnopravni dionici politike te su cijenjene zbog svog znanja, kreativnosti i odlučnosti koji predstavljaju temelje političkog djelovanja.

Naša Požeško-slavonska županija je sjajan primjer toga da je ženama itekako mjesto u politici, uzevši kao primjer županicu Antoniju Jozić, jednu od samo dvije žene u cijeloj Hrvatskoj koja obnaša tu funkciju. Tu su i saborska zastupnica i gradonačelnica Grada Pakraca Anamarija Blažević, kao i gradonačelnica Grada Pleternice Marija Šarić, koje su uz mnoge druge uspješne žene inspiracija svim mladim djevojkama na početcima njihovih političkih karijera. Stoga naša županija dokazuje kako žene mogu postići značajne političke pomake i činiti to na dobrobit svoje zajednice-istaknula je Mandić.

Prostor za društveno djelovanje, ali i političko sudjelovanje najviše je otvoren mladima kao nositeljima progresivnih ideja. Upravo isticanjem pozitivnih primjera djelovanja žena u kulturnom, društvenom i političkom životu način je za potaknuti mlade žene za aktivnije participiranje unutar političkih procesa.

-Mlade žene se može potaknuti na aktivnije bavljenje politikom promoviranjem dobrih primjera djelovanja žena u političkim procesima, njihovim osnaživanjem i pružanjem podrške. Iako još uvijek postoji nekakav strah od ulaska u političke vode kod žena i mladih, smatram da se taj trend okreće prema boljemu. Kao poticaj treba isticati pozitivne promjene koje se događaju kako bi svaka osoba, nevezano uz spol i dob, bila svjesna da svojom aktivacijom može pridonijeti pozitivnim društvenim pomacima- smatra Lara Mandić.

Kao mlada, obrazovana i društveno angažirana žena koja obnaša funkciju predsjednice Savjeta mladih Požeško-slavonske županije te predsjednice Savjeta mladih Republike Hrvatske Lara Mandić do sad se nije susretala s većim predrasudama.

-Što se tiče nekakvih predrasuda, imala sam sreće da se nisam s njima susrela često, osim možda u počecima mog aktivnog društvenog angažmana što je uglavnom bilo zbog mojih godina. Smatram da sam na njih odgovorila svojim radom i djelovanjem što je zapravo ispravno i trebao  bi biti nekakav zdrav put rušenju predrasuda u svim segmentima-pojašnjava.

Upravo je rad s mladima i suživljavanje s njihovim problemima i potrebama ono na čemu Lara Mandić temelji svoje dosadašnje društveno djelovanje.

-Od nedavno sam predsjednica Savjeta mladih Republike Hrvatske i glavna premisa savjeta je uključenost mladih na svim razinama bez obzira odakle oni dolazili. Savjet okuplja predstavnike županija što daje izuzetnu priliku razmjene iskustava i primjera dobre prakse iz svih dijelova Hrvatske i motiv za djelovanje nam je upravo stvaranje dobrobiti za sve mlade.

Rekla bih da mi je olakotna okolnost ta što posljednje dvije godine obnašam časnu dužnost predsjednice Savjeta mladih Požeško-slavonske županije koji je također proveo niz aktivnosti usmjerenih mladima i njihovom boljitku. Aktivnosti na koje sam najviše ponosna su one kojima smo na neki način pomogli mladima u našoj zajednici. Primjerice suorganizacija humanitarnog koncerta Crvene jabuke za pomoć liječenja naše mlade sugrađanke pa zatim nedavni posjet Centru za pružanje usluga u zajednici Lipik, gdje smo posjetili i darivali djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Od ostalih aktivnosti, posebno mi je draga aktivnost “Vozačka dozvola” u kojoj darujemo najboljeg učenika sufinanciranjem vozačke dozvole.

U svom radu uvijek naglašavam vrijednosti koje pridonose pozitivnom razvoju zajednice. Ističem važnost suradnje, otvorenog dijaloga i slušanja različitih perspektiva kako bismo zajedno došli do rješenja koja odgovaraju na šire društvene potrebe- kazala je Mandić.

U vrijednostima za koje se zalaže vidljiva je ona suptilna snaga žena koje svojim angažmanom donose pozitivne promjene unutar svojih lokalnih zajednica.

-Žene donose raznolikost perspektiva i iskustava u politiku. Jedne od glavnih vrlina žena su njihova empatija, sposobnost suradnje i vođenja inkluzivnog dijaloga što itekako pridonosi kvalitetnom političkom djelovanju. Politički aktivne žene često su nositeljice promjena, fokusirane na pitanja koja su važna za zajednicu, žene imaju sposobnost sagledavanja šire perspektive i često su zbog toga pokretači inicijativa koje unapređuju društvo. Istaknula bih i kako uključivanje žena u politiku doprinosi izgradnji održivijih i inkluzivnijih političkih procesa upravo zbog spomenutog sagledavanja šire slike oko izazova koji se pojavljuju.-

Stoga, na tragu izrečenih misli i svjesna vrijednosti koje donose društveno-političke angažirane žene Lara Mandić kao predsjednica Savjeta mladih Republike Hrvatske ustrajno radi na osnaživanju glasa mladih koji će poučeni dobrim primjerom spremnije prihvaćati zahtjevnije društvene i političke funkcije.

-Ovo je prvi put da je takvo tijelo osnovano, što nam samim time donosi i veću odgovornost u našem djelovanju. Kao što sam već spomenula misija Savjeta mladih Republike Hrvatske je uključivanje mladih iz cijele zemlje i pronalaženje odgovora na potrebe mladih iz svih krajeva. U suradnji s članovima, razmatramo različite teme koje će koristiti mladima, poput ravnomjernog regionalnog razvoja i time podizanja kvalitete života u svim krajevima, stambene samostalnosti, obrazovanja i brojnih drugih. Naš glavni cilj je potaknuti konstruktivan dijalog i razmjenu dobre prakse među nama kako bi svaka naša lokalna zajednica mogla napredovati. Vjerujem i dat ćemo sve od sebe da ovo tijelo postane snažan glas mladih i doprinosi pozitivnim promjenama u našem društvu- zaključuje.

(FOTO: Ustupljene fotografije)