U Frankfurtu na Majni, u Arheološkom muzeju Frankfurt danas se otvara izložba „Aenigma 2.0. Wer entschlüsselt den rätselhaften Code der Bronzezeite“ ( „Enigma 2.0. Tko će odgonetnuti tajanstveni kod iz brončanog doba“) na kojoj će biti nekoliko ekskluzivnih predmeta iz Gradskog muzeja Požega.
Riječ je o predmetima starim oko 3700 godina koji su pronađeni na arheološkom lokalitetu Alilovci – Lipje, a pripadaju srednjem brončanom dobu. Pod stručnim vodstvom arheologinje Janje Mavrović Mokoš pronađeno je puno izuzetno fine i kvalitetne keramike koja je bogato ukrašena i tipološki vrlo raznovrsna.
-Najvrjedniji nalazi koji će se moći vidjeti na frankfurtskoj izložbi je brotlaibidol ili „enigmatska tabla“ te jantarna perla. Brotlaibidoli su predmeti napravljeni od gline ovalnog ili pravokutnog oblika s utisnutim nizovima apstraktnih simbola. Korišteni su u različitim pretpovijesnim zajednicama tijekom srednjega brončanog doba u sklopu trgovine ili razmjene dobara na velikim udaljenostima, što je uključivalo kulturne i socijalne interakcije. Brotlaibidoli su pronađeni na područjima koje su naseljavale različite populacije, koje su govorile različitim jezicima i imale različitu društvenu strukturu, no unatoč tome svima njima su simboli na ovim predmetima bili razumljivi, prenoseći tako određene informacije na širokom prostoru od Italije preko Njemačke, sve do područja donjeg toka Dunava – objasnila je dr. sc. Janja Mavrović Mokoš.
Nalaz jantarne perle s lokaliteta Alilivci-Lipje predstavlja, za sada, jedini nalaz ovoga prestižnoga dobra s prostora kontinentalne Hrvatske i jedini je pouzdano datirani primjerak iz vremena srednjeg brončanog doba na prostoru cijelog Balkanskog poluotoka.
Na frankfurtskoj izložbi koja će trajati do 23.ožujka 2025. godine bit će izloženo ukupno 11 predmeta iz požeškog muzeja. -Ponosni smo što će predmeti iz jednog malog zavičajnog muzeja kao što je naš gostovati na velikoj izložbi u Frankfurtu i to o našoj stotoj obljetnici. To samo govori kakvo neprocjenjivo kulturno blago čuva naš Muzej, a s druge strane i o ovim prostorima koji su u prošlosti bili ravnopravni dio europskog kulturnog kruga. Nema razloga da to isto ne mislimo i danas o sebi – istaknula je Ljiljana Marić, ravnateljica Gradskog muzeja Požega.
(Izvor i foto: Gradski muzej Požega)