Ovogodišnje obilježavanje Dana Osnovne škole Antuna Kanižlića i svečana dodjela priznanja protekli su u znaku dvojice iznimnih učenika: Vito Vukušić proglašen je Ponosom generacije, dok je titulu Učenika generacije ponio David Kamenčak.
Njihovi rezultati, uz uspjehe brojnih drugih Kanižlićevaca na županijskim i državnim natjecanjima, kruna su dosad nezapamćenog uspjeha ove požeške osnovne škole, koja je time još jednom dokazala da je pravi inkubator izvrsnosti u kojem se sustavno prepoznaju i razvijaju potencijali svakog djeteta.
Međutim, vrhunska postignuća koja su učenici ostvarili na ovogodišnjim natjecanjima nisu slučajnost, već izravan rezultat dugogodišnjeg, sustavnog rada i jasne vizije. Na županijskim i državnim razinama, kroz nizu predmetnih područja, tehnici i sportu, ovi su učenici dokazali kako se predanost prosvjetnih djelatnika i kontinuirani trud mladih talenata uvijek pretvaraju u vrhunsku izvrsnost.
Vito i David, dva stupa ponosa Kanižlićeve škole
Među mnoštvom sjajnih učenika, ovogodišnja generacija iznjedrila je dvojicu mladića koji su svojim radom i svestranošću obilježili svoje osnovnoškolsko obrazovanje. Vito Vukušić zaslužio je priznanje Ponos generacije. Povjerenstvo za nagrađivanje odabralo je Vitu kao učenika koji je tijekom cijelog školovanja pokazao nevjerojatnu znatiželju i znanje iz najrazličitijih područja: od matematike, informatike, fizike i tehničke kulture, pa sve do čitalačkih natjecanja, modelarstva i robotike. Uz akademske uspjehe, Vito je prepoznat po izraženom sportskom duhu, odgovornosti i timskoj suradnji, postavši istinski uzor i primjer drugima kako se radom ostvaruju najviši ciljevi.

Titulu Učenika generacije ponio je nevjerojatni David Kamenčak, koji je tijekom viših razreda čak dva puta proglašavan učenikom godine. David je pokazao iznimnu predanost i široko znanje, s posebnim naglaskom na prirodne predmete (matematika, fizika, kemija, geografija, tehnička kultura i informatika), kao i robotiku i modelarstvo. Osim povijesnih rezultata na državnoj razini, Davida posebno izdvaja njegova marljivost, skromnost i spremnost da uvijek pomogne drugima, čime je postao pravi predstavnik vrijednosti koje Škola njeguje.

Prirodoslovni i jezični trijumfi
U području prirodoslovnih predmeta i matematike, Kanižlićevci su doslovno dominirali postoljima. Među osmašima briljirao je upravo David Kamenčak, koji je pomeo konkurenciju osvojivši prva mjesta iz kemije, fizike i matematike na županijskoj razini. Njegov razredni kolega Vito Vukušić pratio ga je u stopu osvojivši drugo mjesto iz fizike i treće iz matematike. Među mlađim uzrastima, ljubav prema egzaktnim znanostima potvrdila je učenica četvrtog razreda Dora Kovačević, osvojivši sjajno prvo mjesto na županijskom natjecanju iz matematike.
Učenik Patrik Zima u Puli je na Državnom natjecanje iz biologije, dostojno je i s ponosom branio boje škole te ostvario izniman uspjeh, osvojio je odlično 6. mjesto s istraživačkim radom „Alergijski potencijal urbane invazivne flore grada Požege“ i time je pozvan na državno natjecanje iz biologije. Patrik je također sudjelovao na državnom natjecanju “Čitanjem do zvijezda”.
Svestranost i izniman talent pokazala je osmašica Tena Mravak, koja je osvojila prvo mjesto iz engleskoga jezika, drugo iz biologije, treće iz osnova informatike te treće mjesto na natjecanju iz likovne kulture (LIK 2026.). Stopama uspjeha išla je i Erin Ogrizović, ubilježivši druga mjesta iz kemije i engleskog jezika te treće mjesto iz njemačkog jezika.
U kategoriji sedmih razreda, povjesničarke Patricija Sokolović i Maša Dvoraček zauzele su drugo, odnosno, treće mjesto. Kreativni izričaj škole prepoznat je i na kulturnom polju, literarni rad učenice osmog razreda Klare Krmpotić na smotri LiDraNo predložen je za državnu razinu.
Apsolutna dominacija u informatičkim učionicama
Posebno su impresivni rezultati ostvareni na natjecanju iz informatike, gdje su učenici OŠ Antuna Kanižlića osvojili čitav niz zlatnih, srebrnih i brončanih medalja kroz nekoliko zahtjevnih kategorija. U kategoriji LOGO 5 slavio je Adam Grcić ispred Erike Soldo i Roberta Starčevića. Kategoriju LOGO 7 pokorili su Maša Dvoraček i Toma Grcić podijelivši prvo mjesto, dok je Tino Vukušić bio drugi, a Patrik Begović treći. U najstarijoj LOGO 8 skupini najbolji je bio Vito Vukušić, srebro je uzeo Marijan Maras, a broncu Jana Paić. Isti dvojac, Vukušić i Maras, osvojio je prvo i drugo mjesto u kategoriji Algoritmi 8. Sjajne informatičke rezultate zaokružili su Adam Grcić drugim mjestom u Digitalnim kompetencijama 5, Toma Grcić zlatom u Osnovama informatike 7, dok je u Osnovama informatike 8 Erik Kožić bio drugi, a Tena Mravak treća.
Plasman među državnu elitu i sportska rapsodija
Da se u ovoj školi ne brusi samo teorijsko znanje, pokazuju vrhunski plasmani na državnoj razini. David Kamenčak ostvario je iznimno 7. mjesto na Državnom natjecanju iz matematike, 32. mjesto iz fizike, a sudjelovao je i na prestižnoj Hrvatskoj juniorskoj matematičkoj olimpijadi, što je uspjeh rezerviran samo za najbolje mlade matematičare u državi. Vito Vukušić pozicionirao se na 9. mjestu u državi na natjecanju mladih tehničara (Modelarstvo uporabnih tvorevina), dok je na državnoj razini Modelarske lige u paru s Reneom Petrusekom osvojio visoko drugo mjesto.

Vukušić je ujedno izborio i državno natjecanje „Čitanjem do zvijezda“. Izvan učionica, na sportskim terenima, odigrala se prava sportska rapsodija. Čak četiri školske ekipe osvojile su naslove županijskih prvaka i osigurale plasman na državne završnice. Zlato oko vrata i kartu za državno prvenstvo izborile su učenice u stolnom tenisu, malom nogometu i krosu, dok su u muškoj konkurenciji dominirali šahisti. Oni će s ponosom predstavljati svoju školu, grad Požegu i Požeško-slavonsku županiju na najvišoj razni školskog sporta u Hrvatskoj.
Ravnateljice Renate Marinić: “Vi ste ponos Kanižlićeve škole”
Ponos zbog povijesnih rezultata nije skrivala ravnateljica škole, Renata Marinić, koja je istaknula važnost ovog uspjeha za cijelu zajednicu.
„Ova školska godina za nas je posebna. S ponosom i divljenjem želim istaknuti da je naša škola ove godine ostvarila plasman na državno natjecanje iz fizike i matematike. U našoj županiji, u posljednjih nekoliko godina, niti jedna osnovna škola nije uspjela ostvariti takav dvostruki plasman na državnu razinu u ovim predmetima, a mi smo u tome uspjeli.
Biti izvrstan u današnje vrijeme traži mnogo više od pukog sjedenja u školskoj klupi. Nagrade naših učenika nisu došle preko noći, već su rezultat njihove znatiželje i hrabrosti da zakorače izvan okvira. Oni su dokaz da se rad isplati i oni su ponos Kanižlićeve škole“ naglasila je Marinić.
Ravnateljica je posebno naglasila ulogu mentora i roditelja, istaknuvši ih kao dva čvrsta stupa svakog uspješnog djeteta.
„Zato veliko hvala mentorima koji su prepoznali iskru genijalnosti i nesebično vodili učenike kroz labirinte znanja, vrativši našu školu na državnu mapu izvrsnosti. Hvala i roditeljima na povjerenju i strpljenju, jer upravo zajedno s njima odgajamo djecu koja mijenjaju svijet na bolje“, zaključila je Marinić.

Ovakva žetva medalja i priznanja u Požegi nije slučajnost, već plod dugogodišnjeg, sustavnog rada. Škola godinama njeguje kulturu znanja, poticajnu atmosferu i timski duh. Kroz kvalitetnu redovnu nastavu, ali i brojne dodatne programe, učitelji mentori svojim znanjem, iskustvom i entuzijazmom motiviraju učenike da daju najbolje od sebe.
Uz akademska i sportska postignuća, škola živi punim plućima kroz brojne projekte, radionice i društvene aktivnosti koje kod mladih razvijaju socijalne vještine, samopouzdanje i osjećaj zajedništva. Upravo je ta dobitna kombinacija razlog zbog kojeg roditelji s punim povjerenjem već generacijama biraju ovu ustanovu kao polaznu točku za buduće uspjehe svoje djece.
(Foto: K.Š./OŠ Antuna Kanižlića)










