Božić je jedno od najvažnijih i najvoljenijih blagdana u svijetu. Jedan od najprepoznatljivijih simbola ovog blagdana je božićno drvce, koje je u mnogim zemljama postalo neizostavni element božićne dekoracije. Kićenje božićnog drvca nije samo estetski čin, već ima duboko ukorijenjene kulturne, vjerske i povijesne korijene koji sežu daleko u prošlost.

Povijest božićnog drvca

Tradicija božićnog drvca zapravo potiče iz srednjovjekovne Europe, a korijeni ove običaje mogu se pratiti do pretkršćanskih vremena. U poganskim tradicijama, drveće je bilo simbol života i plodnosti, a poganski narodi, poput Germana i Skandinavaca, vjerovali su da drveće ima moć da donese sreću i zaštiti od zlih duhova.

Međutim, običaj kićenja božićnog drvca kakvo poznajemo danas razvijen je u Njemačkoj. Prema jednoj od najpoznatijih legenda, božićno drvce je 16. stoljeća postavio Martin Luther, njemački teolog i reformator, koji je navodno ukrasio drvo svjećicama kako bi djeci dočarao svjetlost zvijezda na noćnom nebu. Tijekom 18. stoljeća, tradicija kićenja božićnog drvca proširila se iz Njemačke u druge europske zemlje, a krajem 19. stoljeća, uz pomoć britanske kraljevske obitelji, ovaj običaj postao je popularan u Engleskoj i Sjedinjenim Američkim Državama.

Simbolika božićnog drvca

Božićno drvce, bilo da je pravi bor, jelka ili umjetno drvo, ima nekoliko simboličkih značenja u kontekstu Božića. Najvažniji simboli uključuju:

  • Život i plodnost: Zeleni grmovi, poput bora i jelki, koji ostaju zeleni čak i tijekom zime, simboliziraju vječni život. U kršćanskom kontekstu, drvo se povezuje s idejom vječnog života u Kristu.
  • Svjetlost: Svjećice koje se stavljaju na božićno drvce simboliziraju svjetlost Krista, koji je prema kršćanskom vjerovanju došao kao “Svjetlo svijeta”. Osvjetljeno božićno drvce često je središnji element božićne dekoracije u domovima.
  • Obitelj: Kićenje božićnog drvca obično je obiteljski ritual koji okuplja članove obitelji i potiče osjećaj zajedništva i ljubavi.

Kićenje božićnog drvca kao obiteljski ritual

U mnogim obiteljima, kićenje božićnog drvca postalo je obiteljski ritual koji se iščekuje i slavi. Obitelj se okuplja oko drvca, donoseći ukrase koji su često generacijama prenošeni, a kićenje drvca postaje trenutak zajedništva i međusobnog povezivanja. Ponekad, božićno drvce nije samo ukrašeno za samu proslavu Božića, već i kao priprema za advent, s početkom u prosincu.

U mnogim zemljama, poput Hrvatske, Božićno drvce se tradicionalno postavlja na Badnjak, 24. prosinca, dok u nekim drugim kulturama (poput anglosaksonskih) to čine nešto ranije, tijekom Adventa.

(FOTO: Pixabay/ilustracija)