Da godišnji odmor ne mora uvijek biti kupanje u moru i izležavanje na plaži uz sva čuda moderne tehnologije zna to i Jelena Samardžija-Cesar, koja je svojoj djeci te djeci svoje šogorice odlučila pružiti aktivan godišnji odmor u prirodi. Ova rođena Požežanka, koja već dugi niz godina živi i radi u Zagrebu, s uzavrelog zagrebačkog asfalta u zagrljaj Zlatne doline dovela je i prijatelje iz glavnog grada kako bi svi zajedno uživali u petodnevnom otkrivanju bogate kulturno-povijesne baštine Požege i svih prirodnih bogatstava smaragdnog Papuka.
Kada bi požeške ulice mogle govoriti, zasigurno bi imale štošta zanimljivog za ispričati. Zato je ova radoznala ekipa tragom povijesnih priča krenula put Požeške kuće, prve točke svih turističkih obilazaka, koja svojim sadržajem usmjerava i na druge kulturne ustanove u gradu. Inače, prizemlje Požeške kuće sastoji se od nekoliko cjelina, od kojih ona prva, Istraži Zlatnu dolinu, kronološki prepričava povijest grada. Poseban doživljaj za djecu, ali i one starije, pružila je vožnja na „pijanom biciklu“, jer jednom kad sjednete na taj bicikl, dok tempo vožnje diktirate sami, pruža vam se jedinstvena mogućnost prolaska kroz sve gradske ulice koje se otvaraju pred vama na velikom ekranu. Zanimljiv je to način upoznavanja s prirodnim bogatstvima požeškog kraja. Nakon vožnje, pružila se mogućnost za dvoboj sa samim barunom Trenkom. Ova zanimljiva simulacija, dio je cjelina o fra Luki Ibrišimoviću, uz koju možete više naučiti o njegovoj organizaciji obrane Požege od Osmanlija, a zatim i svoje znanje provjeriti kratkim kvizom.
Dodirni svoje okruženje bio je moto zagrebačko-požeške ekspedicije, tijekom koje je šestero mališana, doslovno moglo okusiti, opipati i namirisati sve prepoznatljive značajke Požege. I to ne samo kroz kratke pauze na kojima se srpanjska vrućina lakše podnosila uz sladoled s pogledom na Trg Sv. Trojstva, ujedno i najstariji srednjovjekovni hrvatski trg, već i u drugom djelu Požeške kuće, samom podrumu. Prostor je to u kojem su posjetitelji mogli više čuti o požeškom vinarstvu, tvornici Zvečevo, ali u upoznati tradicionalna požeška jela. Već slatki posjet zaokružile su ljubavne priče znamenitih Požežana.
Ako je suditi po staroj uzrečici, gdje svi putevi vode u Rimu, onda pri otkrivanju Požege, vrijedi reći, da svi putevi vode u Gradsku knjižnicu Požega, kamo se i otisnula znatiželjna skupina predvođena Jelenom Samardžijom- Cesar. Tri godine nakon otvaranja ovaj velebni prostor postao je mjesto susreta i druženja svih generacija Požežana. Osim što plijeni svojim modernim izgledom, Gradska knjižnica svojim bogatim programom za sve dobne skupine apsolutno nikada ne razočara. Tako i ovo ljeto protječe u znaku raznoraznih aktivnosti, koje su požeško- zagrebački gosti objeručke prihvatili.
Ona duga i sparna, a često i dosadna ljetna poslijepodneva, kratila su se na požeškim i veličkim bazenima. Bila je to prilika za rashladiti tijelo i um, ali i procesuirati sva novostečena znanja, i to baš kroz najzabavniji vid učenja, onaj kroz igru.
Drugi su pak dani bili rezervirani za upoznavanje gustih šuma Papuka i nezaobilazan posjet Jankovcu. Postoji nešto umirujuće u šumu vode i pogled na slikoviti slap Skakavac visok 35 metara. Djeca su tako dobila priliku doživjeti svoju okolinu, ali i neposredno učiti iz nje, na jedan posve nov, a opet suštinski, starinski način, sljubljeni s prirodom, koja poučava na sebi svojstven način.
Adrenalinski park Duboka, ispričao je svoju priču te se sa svoja dva poligona i različitim spravama koje se nalaze između stabala, pobrinuo da se gostima iz Zagreba, Papuk utisne duboko u sjećanje, i postane draga uspone kojoj će se uvijek rado vraćati.
Uz malo mašte, one djeci prirođene, a kod odraslih posjetitelja potaknute, idiličnim prizorima netaknute prirode, pružila se prilika za zaroniti duboko ispod površine Panonskog mora. Jedinstveni je to doživljaj koji moguće doživjeti prilikom posjete Voćinu i Geo- info centru koje nudi edukaciju i 7D edukacijsko kino. Edukativan i nadahnjujući petodnevni odmor, završio je piknikom u voćinskom parku, čija je površina savršena za igru skrivača. Nekad omiljene, a danas gotovo zaboravljene dječje igre.
Primjer Jelene Samardžije- Cesar, jedan je od rijetkih, koji bi i mnogi drugi trebali slijediti, i primjenjivati u svom, ali i životima svoje djece. I nije bitno hoćete li pri tome samo proširiti znanje o rodnom gradu i zavičaju, ili ćete poput turista željnog novih spoznaja ostati nijemi pred ljepotom i kulturno povijesnim bogatstvom ovog kraja. Požegu i Požeško-slavonsku županiju ionako je teško opisati u nekoliko riječi, njih treba doživjeti, a potom im se iznova vraćati. Baš kako to čini Jelena, korak po korak, pozivajući i druge da je slijede.
(FOTO: Ustupljene fotografije)