Prolazeći kroz Čitluk i Ljubuški jedan je korisnik društvenih mreža učio jumbo plakat provokativnog slogana: “Svinjokolj, primitivni običaj krvavih dvorišta” kojeg je objavio uz osobni komentar. Nesumnjivo, postavljeni plakat izazvao je lavinu komentara i reakcija, čime je i ispunio svoju svrhu. S obzirom na sličan mentalitet i tradiciju, vjerujemo da bi i na našem prostoru reakcije bile gotovo iste.

Svinjokolja, inače, tradicijski obred klanja svinja, jedno je od najvažnijih i najdublje ukorijenjenih običaja u slavonskom selu. Iako je s vremenom postala povremen događaj, simboličnost ovog običaja ostaje snažna, povezujući prošlost i sadašnjost, obitelj i zajednicu, te duboku povezanost sa zemljom i tradicijom.

Svinjokolja je prije svega bila ekonomski i prehrambeni čin, a ima i duboku simboličnu dimenziju. Klanje svinje smatralo se početkom zime, ritualom koji označava završetak jednog ciklusa i početak drugog. To je bilo vrijeme kad je obitelj bila na okupu, kada se smirivao svakodnevni posao, a svi su sudjelovali u stvaranju zaliha za nadolazeće mjeseca. U tom kontekstu, svinjokolja je postajala i ritual zajedništva, u kojem su obitelj i susjedi povezani u zajedničkom trudu i međusobnoj pomoći.

Klanje svinje, u nekim dijelovima Slavonije, ima i religijsku simboliku. Smatralo se da taj čin ima elemente čistilišta, jer je obitelj „očistila“ prostor za novu godinu, stvarajući uvjete za blagostanje i prosperitet. Iako je svinjokolja obično obavljana u mjesecima prije Božića, mnogi vjeruju da je ona imala simboliku žrtvovanja, kao čin zahvalnosti za plodove zemlje i obiteljski život.

(FOTO: Društvene mreže)