U gustoj bukovoj šumi na obroncima Papuka jedanaest imena hrvatskih branitelja na željeznoj ploči zauvijek podsjećaju na prosinačku tragediju. Jedno od tih imena, ono Tome Perića, pronašlo je put da postane više od uspomene te nastavi živjeti duhom kroz sva buduća kulturno-društvena događanja i generacije koje dolaze i to kroz Udrugu “Tomo Perić” Buk.
Svojedobno osnovana pod imenom Mladež Tomo Perić Buk, 16. listopada 1992. godine, Udruga je zbog ratnog vihora svoja djelovanja svela na minimum da bi kasnije u cilju očuvanja vrijednosti Domovinskog rata ponovno počela s radom pod imenom koje je i danas službeno.
„Budući da su u to vrijeme stranke počele osnivati svoje mladeži, bili smo u suglasju da ne treba ići na taj način. Također, za vrijeme ratnih zbivanja većina članova bila je u raznim postrojbama pa sve do vojno-redarstvene operacije „Oluja“ nismo funkcionirali. Tek 31.8.2008. godine osnovali smo Udrugu Tomo Perić Buk i zadali si tri glavna cilja: imenovanje područne škole po poginulom branitelju Tomi Periću, postavljanje 120 stjegova kroz naselja Resnik-Svilna-Buk-Kalinić na sve državne praznike i crkvene blagdane te osnivanje kulturno-umjetničkog društva. Sva tri cilja smo ubrzo ispunili pa je došao i četvrti, a to je bila izrada monografije koju smo i izdali“, pojašnjava Branko Polić, osnivač Udruge.
Osnovna škola fra Kaje Adžića u Pleternici u svom sastavu ima 12 područnih škola, među kojima je i Područna škola „Tomo Perić“ Buk. Školu trenutno pohađa 23 učenika što je odlično s obzirom na trenutnu demografsku situaciju te se Branko Polić zahvaljuje ravnatelju Galiću na odličnoj suradnji tijekom godina.
U zadnjih nekoliko godina Udruga Tomo Perić Buk impresivnim brojem održanih aktivnosti nastojala je u mlade generacije usaditi plemenite osobine čovjekoljublja i domoljublja protkane likom i djelom Tome Perića kroz humanitarni rad i čvrsto ukorijenjenu pripadnost zajednici.
„Kao Udruga svake godine mladež i sumještane vodili smo u Vukovar. Tu je i bratimljenje s HNK „Mitnica“ iz Vukovara, organizirali smo Diljsku gljivarijadu, odradili smo niz zabavnih događanja sa Stankom Šarićem, Cecilijom i Slavonskim tamburašima te niz memorijalnih turnira. Također, pri organizaciji jedne humanitarne akcije pomogla nam je legendarna Vasilija Tucker, inače vukovarska braniteljica, koja je za vrijem opsade grada bila teško ranjena. Ona je dovezla 7,6 tona humanitarne pomoći koju smo podijelili potrebitim. Na mlađe smo nastojali prenijeti da žive u zajednici i volontiraju sve kroz ime i prezime Tomo Perić, a kad kažemo Tomo Perić, mislimo na sve hrvatske branitelje. To nam je bio cilj kad smo krenuli u samostalnost Hrvatske da živimo u ljepšoj Hrvatskoj, jednakoj za sve, s istim pravima i obavezama“, ističe Polić pa dodaje da za Tomu Perića odlazak iz Hrvatske nikad nije bila opcija.
„Tomo je imao izbora, a ja ovo prvi puta javno govorim. Tri dana prije tragedije, Tomin otac Ante, zvao ga je u Njemačku na sigurno, no Tomo je tu ponudu odbio. Smatrao je da se sada stvara država, i odlučio je ostati“, kazao je Branko Polić.
Davor Dragić, Jozo Koutni, Branko Peći, Tomo Perić, Tade Nikić, Damir Pišmiš, Tomislav Prnanjović, Vinko Tomašević, Ivica Zlosmislić, Tomislav Vužić Mohenski i Anđelko Tule imena su hrvatskih branitelja ubijenih u zasjedi podno „Baze Papuk“. Ujedno, to je jedanaest imena koja svake godine prelaze preko usana djece iz Područne škole „Tomo Perić“ Buk i odjekuju zrakopraznim prostorom guste bukove šume okovane snijegom i ledom, što samom prostoru daje dojam sakralnosti i skrušenosti jer osušena krv na osobnim dokumentima Tome Perića koje je imao sa sobom u vrijeme pogibije bolno podsjeća da ništa nije bilo uzalud, i da zaborav ne postoji.
Iako je Udruga u zadnjih godinu dana zamrznula svoj status jer ima iste ciljeve kao i Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata te tako i djeluje Branko Polić ističe da ih najviše veseli podržavati rad Škole.
„Najviše nas veseli , raduje i imamo moralnu obvezu da budemo podrška našoj, Područnoj školi „Tomo Perić“ Buk. I dok god smo mi živi, živjeti će i Tomo Perić i svi hrvatski branitelji“, zaključuje.
(Foto: Udruga Tomo Perić Buk)