Podatke o bankovnim karticama, PIN broju i CVV broju, kao i svoje osobne podatke, građani ne bi trebali ustupati nepoznatim osobama
U petak 15. studenoga 2024. policijskim službenicima je prijavila 50-godišnjakinja s područja Pleternice da je tijekom mjeseca studenoga na oglasu na društvenoj mreži prodavala upravljač za igrice te joj se javila nepoznata osoba koja ju je navela da joj putem linka dostavi podatke o kartici tekućeg računa nakon čega joj je s računa skinut novac, a nepoznata osoba joj se više ne javlja.
Slijedi daljnje kriminalističko istraživanje, dok će zaprimljena kaznena prijava biti proslijeđena nadležnom državnom odvjetništvu.
Kako bi se spriječili ovakvi i slični događaji, savjetujemo građane da budu oprezni kako ne bi postali žrtve kaznenih djela. Podatke o bankovnim karticama, PIN broju i CVV broju, kao i svoje osobne podatke, građani ne bi trebali ustupati nepoznatim osobama. Podsjećamo da je dovoljno dostaviti broj bankovnog računa (IBAN) da bi vam netko uplatio novac, ne trebate dostavljati druge podatke.
O zlouporabi bankovnih kartica građani bi trebali odmah obavijestiti banku koja im je izdala karticu, a u slučaju da su oštećeni kaznenim djelom ili posumnjaju u mogućnost počinjenja kaznenog djela, potrebno je obavijestiti policiju na broj 192.
Više o vrstama kibernetičkih prijevara, kako ih prepoznati te se uspješno zaštititi i unaprijediti svoju računalnu sigurnost saznajte na stranici Web heroj
(Izvor: PU požeško-slavonska)
(FOTO: Pixabay/ilustracija)