Dvorana svjetlosti u Gradskoj knjižnici Požega, već godinu dana mjesto je susreta Štrikeraj Cafea „Vallis Aurea“ Palijativnog tima LiPa, koji u ugodnom ambijentu održava radionice pletenja i kukičanja s ciljem osvještavanja javnosti o problemima osoba oboljelih od Alzheimera.
„Inicijativu je pokrenula Udruga Ozana iz Zagreba koja nam daje stalnu podršku. Primarno radimo rukaviće i šaljemo ih spomenutoj Udruzi, a zatim ih oni šalju dalje potrebitima. Također, prof. Mimica iz Klinike Vrapče ove radionice podržava kao jedan oblik nefarmakološkog liječenja demencije, najviše Alzheimera, s obzirom to da je Alzheimer najzastupljeniji“ pojašnjava Irena Kalan.
Štrikeraj Cafe Zlatna dolina do sada je uspješno završio nekoliko projekata, a ove zaljubljenice u pletenje nemaju namjere posustati jer svaki uspješno završeni projekt dodatan je poticaj za nastavak ove humane priče.
„ Puno toga smo napravile. Obilježile smo Mjesec hospicija i palijativne skrbi, postavili smo Drvo života u prostoru Gradske knjižnice, a ideja je bila da mu se doda listić kako bi boje što duže potrajale. Simbolički, Drvo života predstavlja treću životnu dob, a naš cilj je da tu jesen života napravimo što ljepšom i da što duže potraje u tim svojim bojama i plodovima. U zadnjih mjesec dana izrađujemo naše anđelke i pripremamo božićnu jelku koja ćemo postaviti u Gradskoj knjižnici Požega“ kazala je Kalan.
Zainteresirani svrate, ponekad sudjeluju, žene koje su fizički spriječene pletu kod kuće pa svoje rukotvorine dostavljaju, ali u pravilu pet vrijednih žena svakog tjedna s radošću iščekuje vrijeme susreta jer osim edukativnog i kreativnog aspekta ove priče postoje i mnoge druge dobrobiti ručnog rada.
Pletenje i kukičanje terapeutski djeluje na zajednicu, podižu raspoloženje, smanjuju stres te služi kao odmah od svakodnevice ispunjene privatnim i poslovnim obavezama što nam potvrđuju i naše dvije sugovornice Adila Dujmović i Anita Samardžić.
„ Nakon što me je prijateljica upoznala s radom ove grupe odmah sam se pridružila te od tada ne propuštam niti jedno druženje. Plesti sam naučila od majke, koja je i samo puno plela i šivala. Nakon udaje, imala sam nešto slobodnog vremena, a majka je bila daleko. U to vrijeme, prije 43 godine nije bilo moguće samo tako nazvati majku i pitati za upute pa sam se onda prisjećala kako je to ona nekad radila. Ponešto sam naučila i iz časopisa. Ovo je zaista korisna vještina koja pruža savršen odmor od briga“, kazala je Adila Dujmović.
S njom se slaže i njezina kolegica Anita Samardžić, umirovljenica, u invalidskoj mirovini.
„ Bolujem od reumatoidnog artritisa i dobro mi dođe malo terapije pa uspijem razgibati zglobove. Upravo me moja bolest potaknula da se pridružim grupi. Inače kukičam kod kuće, i to standardne stvari, iako je ovdje to ipak malo intenzivnije. Nakon naših druženja osjećam se psihički bolje te se radujem svakom našem novom susretu“, istaknula je Samardžić.
Štrikeraj cafe Vallis Aurea svojom plemenitom pričom i pozitivnim primjerom okupio je ljude u zajednici te ih motivirao da svoje slobodne vrijeme kvalitetno ulože, istodobno pomažući sebi i drugima. Svi zainteresirani uvijek su dobrodošli, bez obzira na znanje i vještinu. Također, uvijek ih možete podržati tako što ćete sebi ili drugima darovati već napravljene radova uz simboličnu cijenu kao potpora daljnjem radu, ili donirati vunu, koje uvijek nedostaje, i tako pridonijeti da se ovo klupko dobrote nastavi odmotavati dalje.