Prava kulinarska čarolija događala se jučer u kuhinji Studentskog centra u Požegi gdje je za studente druge godine studija Enogastronomije i Turizma Fakulteta turizma i ruralnog razvoja održana vježba iz Internacionalne kuhinje pod vodstvom chefa Tomice Đukića.
Službeni kuhar hrvatske nogometne reprezentacije, Tomica Đukić, trenutno je zaposlen u Vinariji Josić, a svoje dugogodišnje kulinarsko umijeće stjecao je u Njemačkoj i Danskoj , zatim je narednih 15 godina proveo u Hotelu Osijek, a čak godinu i pol dana proveo je radeći u osječkom KBC-u. Karizmatični kulinarski mag u lipnju ove godine slavi 30 godina svoje bogate karijere pa stoga ne čudi da je sinoć u prepunoj kuhinji Studentskog centra oduševio prisutne kako jelom, tako i zanimljivim pričama.
-Veseli me što vidim ovoliko studenata, u dvije grupe, ukupno njih 30. Možete biti sretni s tom brojkom. Danas radimo jedan klasik, medaljone u umaku od zelenog papra s konjakom, chimichurri piletinu, amber čokoladnu tortu te pottage, jednu juhu od povrća. Gledat ćemo da nam ništa ne ostane, da imamo zero waste, jer ono što ogulimo je neki zero waste, jedino u onom procesu ako to sad bacimo u komposter. Restorani idu prema toj maksimalnoj iskoristivosti. Imamo čičoku, jeruzalemsku artičoku. Jako zdravu podzemnu gomoljiku koja je puna inolina i jako dobra za dijabetičare. Čisto da se zna. Vrlo je dobra za piree, čips od kore čičoke je fantastičan. Jedan od najljepših pirea koji možete napraviti je pire od čičoke. Sve ćemo ukrasiti, imao tuile sa zlatnim listićima, kazao je chef Đukić i krenuo sa svojom magijom.
Osebujnim pripovjedačkim stilom i pristupačnošću, a opet s puno ljubavi i strasti prema profesiji kojoj je tolike godine slijepo odan chef Đukić prenosio je svoje znanje studentima izbornog kolegija Internacionalne kuhinje, jer kako i sam kaže, znanje se množi kad ga dijeliš.
-Danas će studenti požeškog Fakulteta turizma i ruralnog razvoja naučiti neke kuharske tehnike, vidjet će što treba prvo staviti, kako se to sve slaže, i to će na kraju i pojesti. Pobrinut ćemo se da im bude fino. Kakav je proces ,kako to sve izgleda, jer kad budu sudjelovali u nekom radu, moraju znati i težinu i vrijeme i što sve to zapravo nosi, kakve su okolnosti i potrebe da bi sve to funkcioniralo.
Ono što vam je najbitnije, kad dođu negdje da znaju o čemu pričaju i što rade. Vi kada dođete u neku kuhinju koja je možda malo profesionalnija, ili u nekakva resort, negdje blizu gastronomiji, sigurno će im biti prva osoba biti nekakav chef, executactive sous chef. A ako hotel ima još i nekakav Michelin restoran, to su ozbiljni frajeri i frajerice koji „hendlaju“ ozbiljan posao, tako kad dođete s njima u nekakvu komunikaciju trebali bi barem minimalne tehničke uvjete znati o čemu o priča da bi uopće posao kolao u pravom smjeru- pojasnio je chef Đukić.
Blagost i skromnost chefa Đukića, kao izuzetnih, a danas tako rijetkih karakternih crta te ozbiljan i profesionalan odnos pomiješan s dozom humora posebno je dojmio polaznike jučerašnje radionice Internacionalne kuhinje.
Mihaela Trošelj i Ivana Jarabek, studentice Eno gastronomije na Fakultetu turizma i ruralnog razvoja u Požegu, slažu se kako im je ovo bilo neprocjenjivo iskustvo te su zahvalne kako Fakultetu, tako i chefu Tomici Đukiću na izdvojenom vremenu i trudu koje ime je omogućilo stjecanje novih znanja.
-Sva jela su mi se svidjela, ali pogotovo me se dojmilo kako je chef Đukić, pojašnjavao da se u kuhinji svi moraju poštovati. Od onog koji ti pere suđe do onog koji ti donosi tanjure jer su svi važan dio procesa i jedan bez drugog ne mogu, kazala je Ivana Jarabek, studentica druge godine Eno gastronomije.
Njene navode potvrđuje i Mihaela Trošelj.
-Svidjelo mi se kako je chef Đukić rekao da uvijek moramo znati odakle dolazimo bez obzira gdje se nalazili, trebali bismo promovirati svoju tradicijsku kuhinju koja je bogata. Naravno, to ne znači obezvrijediti tuđu kulinarsku tradiciju, ali uvijek dati prednost domaćem, kao i domaćim namirnicama proizvedenu kod lokalnih OPG-ova- istaknula je Trošelj.
I za Martina Rajića, studenta Turizma ova radionica bila je iznimno korisna jer je prvenstveno prvi put uspio „zaviriti“ u kuhinju i vidjeti kako stvari funkcioniraju na profesionalnoj razni, i iz drugog kuta, s obzirom na to da se studij Turizma, isprepliće s Eno gastronomijom. Važnost je to koju je prepoznao i sam Fakultet turizma i ruralnog razvoja u Požegi.
-Danas smo imali čast ugostiti našeg dugogodišnjeg profesora, vanjskog suradnika, chefa Tomicu Đukića, inače glavnog šefa vinarije Josić i hrvatske nogometne reprezentacije.
Ono što je najbitnije da na kolegiju Internacionalne kuhinje povezujemo studente Turizma, dakle ekonomiste i studente Eno gastronomije. Uočili smo da ekonomisti trebaju imati određena znanja iz područja biotehničkih znanosti, budući da je turizam interdisciplinaran pa smo tako uveli izborni kolegij iz područja kulinarstva-gastronomije, studentima Turizma, i to je jedan novitet u obrazovnom procesu da studenti imaju takva znanja iz drugih znanosti- pojasnio je prodekan za razvoj i poslovanje, doc. dr. sc. Berislav Andrlić.
(FOTO: K.Š.)