Na Galeriji svjetlosti požeške Gradske knjižnice sinoć je održana promocija interaktivne slikovnice „Fiki i Liza“ svestrane autorice Dunje Dubiel. Ova dugogodišnja novinarka HRT-a te redateljice nekoliko dokumentarnih filmova, od kojih joj je najdraži „Od Požege do Kilimanjara“, za promociju svog književnog prvijenca prigodno je odabrala Dan planeta zemlje, potvrđujući tako još jednom svoju neraskidivu vezu s prirodom i biljkama.
Interaktivna slikovnica „Fiki i Liza“ zapravo je pojednostavljena priča o životu ispričana kroz poosobljene likove sobnog bilja. Opisujući životne (ne)zgode mladog fikusa Fikija, autorica vješto opisuje društvene stvarnosti, ljude u njihovoj životnoj sredini; govori o putovanjima duše i sudbinama stanovnika Zemlje, a pitka proza i jednostavan stil pisanja čine ovo djelo pristupačno svim dobnim skupinama. Upravo zato u liku Fikija može se pronaći svaki čitatelj.
Na promociji su uz Dunju Dubiel, govorili i učiteljica Marijana Andrišek , ilustratorica Nikolina Medvedović te Ivan Slišurić, inače autoričin profesor iz gimnazijskih dana, koji je svojim savjetima dao poseban obol slikovnici.
Za nastanak same slikovnice „Fiki i Liza“ zaslužan je događaj iz stvarnog života i nesretna sudbina jednog fikusa koji je na balkonu Dunje Dubiel sretno koegzistirao s ostalim cvijeće sve do autoričinog odlaska na odmor.
„Sestra mi je poklonila fikus, koji nije bio baš u najboljem stanju kad je stigao kod mene, ali je s vremenom napredovao. U Zagrebu sam imala balkon prepun cvijeća, i baš kad se fikus oporavio, došlo je vrijeme ljetnih godišnjih odmora. Susjedu sam prije odlaska na more zamolila da mi zalijeva cvijeće. Međutim, pri povratku s ljetovanja, zatičem balkon bez ijednog cvijeta. Susjeda je sve pobacala. Tada sam počela plakati i odlučila napisati priču o fikusu“ pojasnila je Dubiel.
Osim što kroz antropomorfizirane likove biljaka progovore o svakodnevnim životnim situacijama, velik dio slikovnice govor i o slavonskom krajoliku. Svojevrsni je to omaž Dunja Dubiel, inače rođene Đakovčanke, svom zavičaju, jer svi rođeni u ravnici nose posebnu živost u duši, kazat će autorica.
Uz svaku slikovnicu dolazi i set unutar kojeg se nalazi paket zemlje, vrtni alat i sjeme noćne frajle. Dodatak je to koji je interaktivnu slikovnicu „Fiki i Liza“ pretvorio u ekološko-obrazovni projekt.
„Željela sam djeci i odraslim ljudima približiti svijet biljaka i dugo sam razmišljala na koji način da to postignem. Zatim se rodila ideja. Zamisao je da kad dijete pročita slikovnicu , nakon toga može posaditi svoj mali vrt. Uz slikovnicu dolazi drvena gajba, paket zemlje i vrtni alat. U praksi svako dijete može posaditi svoj cvijet i držati ga na balkonu, a za sjeme sam izabrala sjeme noćne frajle jer ima izuzetno lijep i snažan miris. Osjetilo njuha jedno je od naših najvažnijih osjetila, dok miris ostavlja najdublji trag. Zato sam željela da se nakon čitanja knjige i nakon sadnje biljke, pogotovo kad ona nakon mjesec ili dva procvjeta i kad bude cijelo ljeto mirisala na balkonu, da se djeci usječe pamćenje da je bilo lijepo čitati knjigu. Osim što će naučiti kako zavoljeti knjigu, naučit će kako posaditi biljku jer smo mi cjelina. Ljudi i biljke su cjelina i mi bez biljaka ne postojimo“ zaključila je Dubiel.
(FOTO: K.Š.)